» Stowarzyszenie Odnowa Wsi Pogórze 
- ZREALIZOWANE PROJEKTY
» Ochotnicza Straż Pożarna w Pogórzu 
- Wóz Strażacki
- PROJEKT POLSKO-CZESKI
» LUKS Polonia Pogórze 
» DFK Mniejszość Niemiecka 
» Koło Gospodyń Wiejskich 
» Kościół pw. św. Edyty Stein 

 
 » none  » Wiatrak w Pogórzu

WIATRAK W POGÓRZU

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

   Oryginalny wiatrak stał nad potokiem Piechocickim potocznie zwanym Weronką. Został postawiony w początkach II połowy XIX wieku, właścicielami jego byli Anton i Maria Bunk, którzy zajmowali się rolnictwem. Po nich odziedziczył wiatrak wraz z gospodarstwem syn August ur. 12 XII 1908r i jego żona Franciszka z domu Werner ur. 3 V 1912 a po jego śmierci wiatrak wraz z gospodarstwem przejął  syn August ur.23IX1941.

 

 

Wiatrak był obrotowy. Obracano go w zależności od kierunku wiatru, gdyż wiatr był jego siłą napędową. Mielono w nim zboże na mąkę i śrut. W latach powojennych uległ on cząstkowemu zniszczeniu przez siły natury i został splądrowany. W roku 1959 pozostałości po wiatraku rozebrano.

***

  Jeden z kamieni młyńskich został wykopany z pierwotnego miejsca przez pogorzańską młodzież w 2008 roku i przewieziono do wioski po czym oczyszczono.

 


 

  W 2009 roku Stowarzyszenie Odnowa Wsi w Pogórzu wraz z mieszkańcami zbudowali makietę pierwszego wiatraku, przygotowano plac na którym go ustawiono a obok makiety osadzono wcześniej wspomniany kamień młyński.


 

Skwer przy makiecie wiatraka obsadzono piękną zielenią oraz postawiono ławeczki - obecnie miejsce to jest urokliwym zakątkiem naszej wsi, gdzie każdy może przysiąść, odpocząć i przeczytać krótką informację o historii wiatraka.

 

 

  

  Pyszne pogorzańs..

 

Pyszne pogorzańskie przepisy i wspaniałe rysunki naszych dzieci - czyli Przepiśnik Pogórski dostępny już w wersji pdf.

..zobacz więcej   licznik odwiedzin - 30455845        Stowarzyszenie Odnowa Wsi Pogórze | mapa strony | © 2005-2010
Utworzono w systemie darmowe strony www EntroCMS