» Stowarzyszenie Odnowa Wsi Pogórze 
- ZREALIZOWANE PROJEKTY
» Ochotnicza Straż Pożarna w Pogórzu 
- Wóz Strażacki
- PROJEKT POLSKO-CZESKI
» LUKS Polonia Pogórze 
» DFK Mniejszość Niemiecka 
» Koło Gospodyń Wiejskich 
» Kościół pw. św. Edyty Stein 

 
DFK Mniejszość Niemiecka

ADWESFEIER 2017 (spotkanie adwentowe)

,,Es ist wieder so weit, die schöne Advenszeit“ . Tymi słowami powitała mieszkańców Pogórza i Frącek przewodnicząca DFK w Pogórzu na tegorocznym spotkaniu adwentowym, które odbyło się 10 grudnia 2017 o godz 1400 na sali w Pogórzu. Spotkanie rozpoczęto od odśpiewania hymnu ,, Oberschleisien ist mein Heimatland”. Na spotkanie przybyło ponad 70 gości. Wspólnie spędzony czas umilał nam zespół ,, SKOWRONKI” Z Suchej koło Strzelec Opolskich, który pięknym śpiewem pieśni adwentowych umilił i uświetnił nam to popołudnowe spotkanie. Nie brakowało anegdot i uśmiechu na twarzach gości, grzańca, kawy, ciasta i kolacji. Spotkanie jak co roku, jest okazją do przedstawienia sprawozdania z działalności koła DFK za 2017 rok. W późnych godzinach popołudniowych wszyscy rozeszli się do domów.

Kliknij w zdjęcie aby przejść do galerii zdjęć ze spotkania:

 

 

MIKOŁAJKI 2017

Jak co roku, DFK przygotowało paczki mikołajkowe. Było ich aż 75 - poniżej krótka fotoleracja.

  

 

 

 

OBCHODY ŚW. MARCINA

Zarząd Mniejszości Niemieckiej w Pogórzu w ramach projektu,, Ein Generationstreffen aus dem Anlass des Martinstages“ zorganizował w dniu 09.11.2016 r. obchody dnia Świętego Marcina.

W ramach projektu odbyły 02.11.2017 się warsztaty plastyczne dla dzieci,  podczas których dzieci przygotowywały kolorowe lampiony ze  szklanych słoików według własnych, przeróżnych pomysłów. Podczas spotkania dzieci oprócz tworzenia lampionów zajęte były nauką niemieckich piosenek, związanych z obchodami Dnia Świętego Marcina, poznały  obyczaje i legendę o świętym.

Pod przewodnictwem nauczyciela języka mniejszości narodowej niemieckiej  M. Helfeier, uczniowie klasy III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łączniku a Filli w Pogórzu przygotowali krótką scenkę w języku niemieckim o świętym Marcinie. Po inscenizacji i śpiewie piosenek ku czci świętego w Kościele św. E. Stein w Pogórzu wszyscy zainteresowani udali się na procesję z lampionami ulicami Pogórza. Główną atrakcją był św. Marcin na koniu , który szedł na czele procesji w pięknym przebraniu. O bezpieczeństwo zadbała miejscowa jednostka Straży Pożarnej w Pogórzu.  Zarząd Mniejszości Niemieckiej zaprosił wszystkich mieszkańców i  przybyłych gości na poczęstunek do świetlicy wiejskiej. Nie zabrakło  rogali świętomarcinowskich, kawy , herbaty oraz miłej atmosfery.  Plac przy świetlicy rozświetlały kosze z ogniem świętego Marcina. W ramach projektu zakupiono nagrody dla  dzieci , które wręczono uroczyście podczas obchodów Dnia Świętego Marcina w świetlicy wiejskiej.  Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem.

źródłem finansowania projektu były środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Więcej zdjęć z obchodów św. Marcina na funpage'u Pogórza - kliknij w link: POGORZE FACEBOOK 

  Pyszne pogorzańs..

 

Pyszne pogorzańskie przepisy i wspaniałe rysunki naszych dzieci - czyli Przepiśnik Pogórski dostępny już w wersji pdf.

..zobacz więcej   licznik odwiedzin - 30234122        Stowarzyszenie Odnowa Wsi Pogórze | mapa strony | © 2005-2010
Utworzono w systemie darmowe strony www EntroCMS